logo
aktualnosci program bhp pierwsza zwiazki wstepne przepisy
gmach chemii
 


DESTYLACJA POD ZMNIEJSZONYM CIŚNIENIEM

(destylacja próżniowa)

Wielu substancji organicznych nie można przedestylować pod ciśnieniem atmosferycznym, ponieważ ulegają one rozkładowi, zanim zostanie osiągnięta temperatura wrzenia. Przez zmniejszenie ciśnienia można obniżyć temperaturę wrzenia i przeprowadzić destylację bez rozkładu substancji destylowanej. W laboratorium obniżenie ciśnienia uzyskuje się zazwyczaj stosując pompki wodne zmniejszające ciśnienie do 15-30 mmHg (20-40 hPa). W celu większego obniżenia ciśnienia stosuje się różnego rodzaju pompy olejowe [0,01-1 mmHg (13-133 Pa)] oraz pompy dyfuzyjne sprzężone z pompami olejowymi [poniżej 0,01 mmHg (13 Pa)]

Typowy zestaw aparatury pozwalający w dogodny sposób przeprowadzić destylację próżniową przedstawia poniższy rysunek:

destylacja prosta
  1. kolba destylacyjna

  2. nasadka Claisena

  3. chłodnica

  4. przedłużacz

  5. odbieralnik

  6. termometr

  7. kapilara

W zestawie tym nasadka destylacyjna zastąpiona została nasadką Claisena (nasadka z dwiema szyjami), w której obok termometru znajduje się kapilara (rurka ze szlifem z wyciągniętą od dołu kapilarą) zapewniająca równomierne wrzenie cieczy. Kapilara spełnia rolę kamyków wrzennych stosowanych w destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym.

Po napełnieniu kolby destylacyjnej do około połowy objętości i włączeniu pompki wodnej należy odczekać pewien czas do chwili ustalenia się ciśnienia w aparaturze. Ciśnienie jest odczytywane przy pomocy dołączonego do aparatury manometru i zazwyczaj podawane jest w milimetrach słupa rtęci [mmHg] (1 mmHg = 133,322 Pa).

Zastosowanie w miejsce przedłużacza tzw. „krówki” ułatwia destylację, ponieważ pozwala po zebraniu przedgonu bez demontażu zmienić odbieralnik. Proces ogrzewania kolby destylacyjnej, jak również szybkość destylacji reguluje się w sposób podany dla destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym. Po zakończeniu destylacji próżniowej usuwa się łaźnię grzejną, a następnie po częściowym ochłodzeniu powoli likwiduje obniżone ciśnienie w aparaturze.

 

 
Copyright ©2008-2016 Instytut Chemii Organicznej, Politechnika Łódzka. Wszytkie prawa zastrzeżone.
Wykonawcy strony: Krzysztof Kierus, Grażyna Leszczyńska i Agnieszka Dziergowska
obrazki: Krzysztof Huben