logo
aktualnosci program bhp pierwsza zwiazki wstepne przepisy
gmach chemii
 


DESTYLACJA FRAKCYJNA POD CIŚNIENIEM ATMOSFERYCZNYM

Jeżeli temperatury wrzenia składników mieszaniny nie różnią się zbytnio, prosta destylacja nie doprowadzi do ich rozdzielenia. W takim przypadku należy przeprowadzić destylacje frakcyjną, do której typowy zestaw przedstawia poniższy rysunek:

destylacja frakcyjna
  1. kolba destylacyjna

  2. nasadka destylacyjna

  3. chłodnica

  4. przedłużacz

  5. odbieralnik

  6. kolumna destylacyjna

  7. termometr

W zestawie tym między kolbą destylacyjną umieszcza się kolumnę destylacyjną. Kolumna destylacyjna jest to długa rura szklana posiadająca różnego rodzaju wypełnienie, w której następuje bezpośrednie zetknięcie spływającej w dół skroplonej cieczy z dążącymi do góry parami. W wyniku wymiany cieplnej pomiędzy dwiema fazami dążącymi do stanu równowagi, pary zostają wzbogacone w bardziej lotny składnik kosztem fazy ciekłej spływającej w dół i wzbogacanej w mniej lotny składnik.

Dla dobrego rozdzielenia destylowanej mieszaniny powinny być spełnione następujące warunki:

  1. dość duża ilość cieczy zawracanej w kolumnie, a więc niezbyt szybkie prowadzenie destylacji

  2. duża powierzchnia zetknięcia fazy gazowej z faza ciekłą, a więc odpowiednie wypełnienie kolumny.

Należy unikać nadmiernego chłodzenia kolumny. W tym celu kolumnę zazwyczaj izoluje się owijając ją materiałem izolującym (folia aluminiowa) lub stosując kolumny z płaszczem próżniowym.

Do ogrzewania kolby destylacyjnej stosuje się łaźnie: wodną, olejową lub powietrzną, podgrzewane palnikiem gazowym lub elektrycznie.

Należy pamiętać o dodaniu do kolby destylacyjnej kamyków wrzennych i o ich odnawianiu po każdym przerwaniu destylacji.

W przypadkach rozdzielania mieszanin cieczy wysokowrzących bądź ulegających rozkładowi w temperaturze wrzenia pod normalnym ciśnieniem można przeprowadzić destylację frakcyjną pod zmniejszonym ciśnieniem modyfikując odpowiednio zestaw do destylacji. Zastosowanie kolby destylacyjnej dwuszyjnej pozwala wprowadzić do zestawu niezbędną w destylacji próżniową kapilarę. Zastosowanie „krówki” lub odpowiedniej konstrukcji przedłużacza pozwalającego zmieniać odbieralnik bez likwidowania obniżonego ciśnienia w aparaturze, ułatwiają i przyspieszają destylację frakcyjną pod zmniejszonym ciśnieniem.

 

 
Copyright ©2008-2016 Instytut Chemii Organicznej, Politechnika Łódzka. Wszytkie prawa zastrzeżone.
Wykonawcy strony: Krzysztof Kierus, Grażyna Leszczyńska i Agnieszka Dziergowska
obrazki: Krzysztof Huben